Vítáme vás na stránce předmětu Přetváření a porušování materiálů (PRPM), zimní semestr 2024/25.
Informace o zkoušce:
Zkouškové termíny byly vyhlášeny na úterky od 7. ledna do 11. února 2025, vždy od 11 hodin v C202.
Písemná část zkoušky trvá 3 hodiny. Přihlášení je možné až po získání zápočtu.
Zkouška se skládá z testu (max. 40 bodů, 80 minut) a příkladů (max. 35 bodů, 85 minut). Započítává se také výsledek semestrálního testu. Na známku E je třeba ze zkouškového testu získat aspoň 20 bodů ze 40 možných a v celkovém součtu aspoň 50 bodů ze 100 možných.
Ve zkouškovém testu není povoleno použití žádných pomůcek kromě kalkulačky. Test se skládá z většího počtu menších úloh, objevují se zde i teoretické otázky.
V příkladové části je možno použít obvyklé tabulky pro deformační a silovou metodu. Dále je v příkladové části povoleno použít seznam vzorců vlastní výroby, který smí obsahovat pouze vzorce bez jakýchkoli komentářů a vysvětlivek. Příklady jsou zpravidla dva a řeší se v nich rozsáhlejší úlohy, například kompletní mezní analýza - vyšetření několika kinematických mechanismů a vykreslení vnitřních sil v mezním plastickém stavu konstrukce.
V příkladové části si může student vybrat mezi klasickou a moderní variantou. V klasické variantě
jsou zadané konstrukce jednodušší a řešení se kompletně provádí ručním výpočtem. V moderní variantě
jsou konstrukce složitější a při jejich analýze je možné využít program EduBeam. V takovém případě
si student musí přinést vlastní notebook s připojením na internet. K dispozici je ukázka, jak může moderní varianta zadání vypadat.
Zkoušky se mohou účastnit pouze studenti, kteří mají zápočet a jsou řádně přihlášeni v KOSu.
Semestrálního testu se zúčastnilo 48 studentů a průměrný výsledek byl 15.2 bodu z 25 možných.
Nárok na zápočet mají studenti, kteří v testu získali aspoň 10 bodů. Ostatní mohou psát opravný test, který se bude konat v úterý 7. ledna 2025 od 11 hodin v posluchárně C202. Není třeba se nijak hlásit, hlavně přijďte včas.
Všimněte si, že už bylo zadáno všech šest povinných domácích úkolů. Úkol číslo 7 je nepovinný a můžete ho využít k procvičení látky z lomové mechaniky. Také bychom rádi upozornili na nově vytvořenou sadu interaktivních testů:
Doporučujeme je využít k procvičení látky a přípravě na zkoušku.
Přednáška se koná každý pátek od 11:00 do 12:50 v A230.
Cvičení se konají v pondělí od 10:00 do 11:50 v A228 a A334, v pondělí od 12:00 do 13:40 v A334 a v pátek od 8:00 do 9:40 v A334.
Podmínkou udělení zápočtu je včasné odevzdání šesti správně vyřešených domácích úkolů a zisk alespoň 10 bodů z 25 možných v semestrálním testu.
Pro každý úkol vždy proveďte kontrolu numerické správnosti zde v systému Student a poté ho písemně vypracovaný odevzdejte cvičícímu. Respektujte přitom termíny odevzdání vyznačené v systému Student.
Milan Jirásek ... B322, pátek 10:00-10:50 nebo po předchozí domluvě emailem, Milan.Jirasek@cvut.cz
Petr Havlásek ... D2030a, po předchozí domluvě emailem, Petr.Havlasek@cvut.cz
Lenka Dohnalová ... D2030a, po předchozí domluvě emailem, Lenka.Dohnalova@fsv.cvut.cz
Doporučená literatura a pomůcky:
Základním zdrojem je učební text "Přetváření a porušování materiálů", autoři M. Jirásek a J. Zeman, ES ČVUT 2006 (dotisk 2010, 2. vydání 2012), v prodejně již není, využijte burzu starších skript nebo knihovnu,
případně si stáhněte elektronickou verzi.
Při analýze rovinných prutových konstrukcí budeme využívat nástroj EduBeam, vyvinutý na naší katedře mechaniky. Pokud jste se ve 2. ročníku seznámili s nástrojem STRIAN, můžete ho použít jako alternativu (ovšem současná verze se poněkud liší od původní).
Pro ilustraci různých modelů a usnadnění výpočtů dáme k dispozici skripty (jednoduché programy) v jazyce Python, které lze spustit v prostředí JupyterLab, kam se dostanete pomocí webového prohlížeče z adresy https://jupyter.org. Na této stránce uvidíte dvě tlačítka: "Try it in your browser" vám umožní pracovat přímo z prohlížeče, aniž byste museli cokoliv instalovat. Můžete také stisknout "Install JupyterLab" a provést si lokální instalaci. Pro vyzkoušení doporučujeme začít možností "Try it in your browser" a poté z nabízených nástrojů zvolit "JupyterLab". Ocitnete se v prostředí, kde můžete spouštět již připravené skripty, tvořit vlastní a získávat informace související s jazykem Python a nástrojem Jupyter Notebooks (ten umožňuje kombinovat text, výpočty a obrázky, například při řešení úloh, kde chcete mít možnost výpočet opakovat s různými parametry).
Pro použití v prostředí JupyterLab si můžete stáhnout následující skripty:
Vyzkoušejte také starší interaktivní názorné pomůcky, přístupné přímo z internetového prohlížeče (bez vazby na JupyterLab):
základní viskoelastické modely: zobrazení vývoje napětí a deformace v čase pro různé modely (pružina, tlumič, Maxwellův model, Kelvinův model) a různé předepsané veličiny (napětí, deformaci, rychlost deformace)
základní pružnoplastické modely: zobrazení vývoje napětí a deformace v čase pro různé modely (pružina, plastický článek, ideálně pružnoplastický model, tuhoplastický model se zpevněním, pružnoplastický model se zpevněním) a různé předepsané veličiny (síla, posun)
názorný význam Mohrovy kružnice - můžete zadat složky napětí vzhledem k základní soustavě souřadnic a pak měnit natočení souřadnicových os a pozorovat, jak se složky napětí mění
V dalších sekcích věnovaných jednotlivým tematickým okruhům najdete prezentace použité v přednáškách, komentáře k příkladům probíraným na cvičení a doplňující informace. Na základě kontrolních otázek k jednotlivým přednáškám si můžete ověřit, zda jste probíranou látku pochopili, a zároveň se tak připravit na zkouškový test. Soubor s kontrolními otázkami obsahuje na konci také doporučení ke studiu, kde se dozvíte, které partie ze skripta byste si měli prostudovat v návaznosti na danou přednášku a na příslušné cvičení.
mírně upravený dodatek C z monografie Creep and Hygrothermal Effects in Concrete Structures (autoři Z. P. Bažant a M. Jirásek, Springer 2018), obsahuje popis modelu B3 (v angličtině)
mírně upravený dodatek E z monografie Creep and Hygrothermal Effects in Concrete Structures, obsahuje popis modelů ACI, CEB, fib, GL a JSCE a porovnání funkcí poddajnosti (v angličtině)
interaktivní pomůcka pro určení hodnot funkce poddajnosti, relaxační funkce a smrštění pomocí modelu B3
2. cvičení: relaxační funkce, její vztah k funkci poddajnosti