Zpět

Katedra mechaniky    PRPM

Uživatel: Host (neprivilegovaný)


Zadaní domácích cvičení Kontrola domácích cvičení


Jaké mám koeficienty ? Statistika - aneb jak jsem na tom ?



Vítáme vás na stránce předmětu Přetváření a porušování materiálů (PRPM), zimní semestr 2024/25.

Informace o zkoušce:
Semestrálního testu se zúčastnilo 48 studentů a průměrný výsledek byl 15.2 bodu z 25 možných. Nárok na zápočet mají studenti, kteří v testu získali aspoň 10 bodů. Ostatní mohou psát opravný test, který se bude konat v úterý 7. ledna 2025 od 11 hodin v posluchárně C202. Není třeba se nijak hlásit, hlavně přijďte včas.

Všimněte si, že už bylo zadáno všech šest povinných domácích úkolů. Úkol číslo 7 je nepovinný a můžete ho využít k procvičení látky z lomové mechaniky. Také bychom rádi upozornili na nově vytvořenou sadu interaktivních testů: Doporučujeme je využít k procvičení látky a přípravě na zkoušku.

Přednáška se koná každý pátek od 11:00 do 12:50 v A230.

Cvičení se konají v pondělí od 10:00 do 11:50 v A228 a A334, v pondělí od 12:00 do 13:40 v A334 a v pátek od 8:00 do 9:40 v A334.

Podmínkou udělení zápočtu je včasné odevzdání šesti správně vyřešených domácích úkolů a zisk alespoň 10 bodů z 25 možných v semestrálním testu. Pro každý úkol vždy proveďte kontrolu numerické správnosti zde v systému Student a poté ho písemně vypracovaný odevzdejte cvičícímu. Respektujte přitom termíny odevzdání vyznačené v systému Student.

Zde je k dispozici program přednášek a cvičení (výchozí verze ze 17. 9. 2024).

Konzultační hodiny:

Doporučená literatura a pomůcky:

Základním zdrojem je učební text "Přetváření a porušování materiálů", autoři M. Jirásek a J. Zeman, ES ČVUT 2006 (dotisk 2010, 2. vydání 2012), v prodejně již není, využijte burzu starších skript nebo knihovnu, případně si stáhněte elektronickou verzi.

Při analýze rovinných prutových konstrukcí budeme využívat nástroj EduBeam, vyvinutý na naší katedře mechaniky. Pokud jste se ve 2. ročníku seznámili s nástrojem STRIAN, můžete ho použít jako alternativu (ovšem současná verze se poněkud liší od původní).

Pro ilustraci různých modelů a usnadnění výpočtů dáme k dispozici skripty (jednoduché programy) v jazyce Python, které lze spustit v prostředí JupyterLab, kam se dostanete pomocí webového prohlížeče z adresy https://jupyter.org. Na této stránce uvidíte dvě tlačítka: "Try it in your browser" vám umožní pracovat přímo z prohlížeče, aniž byste museli cokoliv instalovat. Můžete také stisknout "Install JupyterLab" a provést si lokální instalaci. Pro vyzkoušení doporučujeme začít možností "Try it in your browser" a poté z nabízených nástrojů zvolit "JupyterLab". Ocitnete se v prostředí, kde můžete spouštět již připravené skripty, tvořit vlastní a získávat informace související s jazykem Python a nástrojem Jupyter Notebooks (ten umožňuje kombinovat text, výpočty a obrázky, například při řešení úloh, kde chcete mít možnost výpočet opakovat s různými parametry).
Pro použití v prostředí JupyterLab si můžete stáhnout následující skripty: Hodit se mohou i tyto podrobnější pokyny.

Vyzkoušejte také starší interaktivní názorné pomůcky, přístupné přímo z internetového prohlížeče (bez vazby na JupyterLab):

V dalších sekcích věnovaných jednotlivým tematickým okruhům najdete prezentace použité v přednáškách, komentáře k příkladům probíraným na cvičení a doplňující informace. Na základě kontrolních otázek k jednotlivým přednáškám si můžete ověřit, zda jste probíranou látku pochopili, a zároveň se tak připravit na zkouškový test. Soubor s kontrolními otázkami obsahuje na konci také doporučení ke studiu, kde se dozvíte, které partie ze skripta byste si měli prostudovat v návaznosti na danou přednášku a na příslušné cvičení.

1. Viskoelasticita
2. Plasticita
3. Lomová mechanika


Milan Jirásek , Petr Havlásek , Lenka Dohnalová

Copyright © Bořek Patzák, Daniel Rypl 1998-2025